Kiedy najlepiej wybrać się do Hongkongu?
Do Hongkongu najlepiej wybrać się wiosną, kiedy panują znośne temperatury (kwiecień-maj). Drugim dogodnym okresem jest wczesna jesień (wrzesień-październik) sprzyjająca zwiedzaniu zabytków.
Jaka waluta obowiązuje w Chinach i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Chin jest juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów. Ceny między regionami znacznie się różnią i zależą od popularności turystycznej danego obszaru, a prowincja jest tańsza niż ekskluzywne kurorty. W trakcie robienia zakupów, szczególnie na bazarach i targowiskach, warto targować się, gdyż sprzedawcy często obniżają ceny. Towary w chińskich supermarketach i większych sklepach mają ceny porównywalne z polskimi. W Hongkongu obowiązuje dolar Hongkongu (HKD) = 100 centów.
Gdzie i jakie pamiątki kupić w Hongkongu?
Najciekawsze, tradycyjne pamiątki można kupić w lokalnych sklepach z rękodziełem oraz w „manufakturach”, gdzie przedmioty są wykonywane ręcznie. Chińczycy są specjalistami w tworzeniu podróbek, dlatego za oryginalnymi produktami lepiej rozejrzeć się w tzw. „Sklepach Przyjaźni” niż zwykłych sklepikach przyciągających niskimi cenami. Na uwagę zasługuje duży wybór antyków, chociaż nie ma co liczyć na niskie ceny. Ciekawymi upominkami mogą być przykładowo narzędzia wykorzystywane przez artystów takie jak pędzle i tusz, a także przedmioty z nefrytu i tradycyjne latawce. Warto wstąpić do tradycyjnej herbaciarni po aromatyczną paczuszkę herbaty lub rozglądnąć się w pierwszej lepszej „graciarni” za drewnianą rzeźbą lub misternie wykonanym posążkiem Buddy. Turyści rozglądają się także za fajkami do opium, kompletami do gry w „madżonga” czy chińską porcelaną. Stosunkowo tanie są perły, jedwab i obrazy malowane na takim materiale. Unikatowym prezentem jest także chińska kaligrafia malowana na jedwabiu lub bibule. Podczas zakupów warto pokusić się o targowanie, gdyż sprzedawcy bardzo często opuszczają ceny wstępnie zawyżone dla turystów.
Mnóstwo pamiątek można znaleźć na Targu Zachodnim, gdzie w ogromnym budynku znajdują się niezliczone kioski, stragany z chińskim jedzeniem oraz sklepy oferujące wyroby artystyczne, tkaniny i rękodzieło. Interesujące sklepy z antykami wyrobami artystycznymi, rękodziełem i ozdobami położone są w okolicach Hollywood Road. W każdej dzielnicy znajduje się co najmniej kilka targowisk z określonym asortymentem, a także popularne targowiska nocne, na których można kupić przysłowiowe „wszystko”.
Jaki czas obowiązuje w Chinach?
W Chinach do czasu polskiego w lecie dodajemy 6, w zimie 7 godzin.
Jak poruszać się po Chinach i Hongkongu?
Z powodu dużych odległości przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi regionami jest utrudnione, niemniej samoloty obsługują stolice wszystkich prowincji i większe miasta. Podróżowanie z pewnością wymaga wcześniejszego, dobrze przygotowanego planu, szczególnie jeśli chodzi o tańszy transport. Kolej jest najszybszą, najbezpieczniejszą i najlepiej rozwiniętą formą poruszania się po Chinach. Sieć kolejowa dysponuje najszybszymi pociągami luksusowymi, ekspresami, pośpiesznymi i osobowymi. Składy często bywają przepełnione, więc lepiej wcześniej zarezerwować bilet i unikać kupowania biletu w dzień wyjazdu, chyba że jest to trasa lokalna.
Chociaż sieć kolejowa jest dobrze rozbudowana, nie brakuje regionów, do których można dotrzeć tylko autobusem. Najlepszą flotą autobusową dysponują prywatni przewoźnicy. Połączenia zarówno prywatne, jak i publiczne są częste, gdyż istnieje duża konkurencja i zapotrzebowanie ze strony pasażerów. Bilety można kupować bez wcześniejszej rezerwacji i należy pamiętać, że podróż autobusem nie należy do najkrótszych ze względu na częste przystanki. Na trasach do 100 km kursują minibusy, które są rozsądną cenowo i czasowo formą podróżowania.
Transport w dużych miastach jest dobrze rozwinięty. W Pekinie, Hongkongu, Kantonie i Szanghaju działa metro, a autobusy są stosunkowo tanie. Ceny wszechobecnych taksówek również nie są wygórowane.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Na terytorium Chin nie można wjechać własnym samochodem, a wynająć lub kupić auto można jedynie po wcześniejszym uzyskaniu chińskiego prawa jazdy i załatwieniu wielu formalności. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane. Zawsze można wynająć samochód z kierowcą, ale nie należy to do tanich udogodnień w podróżowaniu.
Wielka aglomeracja Hongkong położona jest na kilku wyspach, między którymi kursują setki promów, poduszkowców, tramwajów i taksówek wodnych. Komunikacja publiczna jest bardzo wydajna i wygodna, więc z przemieszczaniem się w granicach miasta nie ma żadnego problemu, tym bardziej że w większości miejsc oznakowanie jest w języku angielskim i działają wygodne systemy karnetów. Niemałym przeżyciem może być przejażdżka piętrowym tramwajem kursującym wzdłuż północnego wybrzeża. Ważnym miejscem komunikacyjnym jest międzynarodowe lotnisko zlokalizowane na wyspie Lantau, które przejęło na siebie ciężar starego, hongkońskiego lotniska. Port lotniczy jest rewelacyjnie skomunikowany ze stałym lądem i najważniejszymi wyspami, więc do Hongkongu można dostać się bardzo szybko i na kilka sposobów. Warto jednak pamiętać, że Hongkong pod względem administracyjnym jest terenem autonomicznym, w związku z czym przy przekraczaniu granicy z Chinami obowiązują ściśle określone zasady i ruch wizowy.
Jakie plaże są w Hongkongu?
Chociaż Hongkong jest ogromną aglomeracją, można tam znaleźć kilka plaż. Na wschodnim wybrzeżu wyspy Hongkong znajdują się przykładowo wydzielone, piaszczyste plaże Repulse Bay i Shek sąsiadujące z architekturą miejską i zielonymi wzgórzami. Dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i turystów cieszą się plaże przy zatoce Clear Water obmywającej dzielnicę Nowe Terytoria. Są to najczęściej krótkie odcinki zagospodarowanego, drobnego piasku oraz ustronne zatoczki kąpielowe, w których próżno wypatrywać tłumu wczasowiczów. Najlepszymi miejscami do plażowania w okolicy Hongkongu są piaszczyste wybrzeża wysp Lamma, Cheung Chau i Lantau, na których nie ma tłumów, a delikatny piasek pięknie komponuje się z błękitną wodą i bujną roślinnością.
Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
Jakie są ograniczenia celne w Chinach i Hongkongu?
Przy wwożeniu środków płatniczych powyżej równowartości 5 tys. USD należy złożyć stosowną deklarację celną, na której podstawie przy wyjeździe prowadzona jest kontrola. W deklaracji wjazdowej należy również zgłosić wszystkie wartościowe przedmioty (np.: kamera, cenna biżuteria itp.) Wywieźć można ograniczoną ilość alkoholu (do 1 l), a zakupiony sprzęt elektroniczny nie może przekraczać wartości wyższej niż 5 tys. CNY. Zakaz dotyczy wywozu waluty chińskiej w wysokości większej niż 20 tys. CNY, dóbr kultury, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, kamieni szlachetnych i ich pochodnych, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Hongkong jest obszarem wolnocłowym, a z bieżącymi ustaleniami celnymi można zapoznać się na stronie: http://www.customs.gov.hk/
Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chinach?
Cudzoziemiec na terenie Chin za wszystkie usługi medyczne płaci gotówką, natomiast zwrotu kosztów leczenia można dochodzić po powrocie do kraju, po przedstawieniu firmie ubezpieczeniowej odpowiednich rachunków (należy zadbać, żeby były wystawione w języku angielskim). Polisy zagranicznych firm nie są uznawane, więc jedyną opcją jest korzystanie z chińskiego ubezpieczenia. Chociaż nie ma obowiązku ubezpieczeń osobowych, jedynym rodzajem wymaganego ubezpieczenia jest polisa na przelot na trasach krajowych, którą wykupuje się jako dodatek do biletu. Należy również pamiętać, że niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez poszczególne urzędy konsularne. Opieka medyczna poza terenami głębokiej prowincji nie stanowi problemu i jest ogólnodostępna. Cena za dobę pobytu w szpitalu nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się osobno. Turystom, którzy chcą skorzystać z leczenia metodami tradycyjnymi zaleca się korzystanie z gabinetów dostępnych przy niektórych klinikach oraz z punktów w większości hoteli. W niektórych regionach, które zostają umieszczane są na liście zagrożeń epidemiologicznych sporządzonej przez WHO, bezwzględnie wymagana jest książeczka zdrowia.
Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.
Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl